Bozyazı’da vatandaşlar sel sularıyla taşınan odunları topladı

Bozyazı’da vatandaşlar sel sularıyla taşınan odunları topladı bozyazigazetesi.com

Mersin’in Bozyazı ilçesinde etkili olan sağanak yağış sonrasında vatandaşlar, sel sularıyla denize taşınan ağaç ve dalları yakılmak üzere topladı.


Bozyazı'da etkili olan sağanak yağış sonucu Sini Çayı'nın su debisinin yükselmesiyle kırsal kesimdeki birçok ağaç ve dal denize taşındı. Suyun getirdiği kütük ve ağaç dalları ise ihtiyaç sahibi aileler tarafından sahilden ve dere kenarından toplandı. Vatandaşlardan kimi denize girerek küçük parçaları toplarken kimi ise sudan çıkardığı büyük kütükleri testereyle parçalayarak, kışın ısınmak amacıyla yakmak için evine götürdü. Yakacağını denizden çıkaran vatandaşlar, bir yandan da denizin temizlenmesine katkıda bulundu.

Denizdeki odun parçalarını toplayan bazı vatandaşlar, dalgalar arasında odun toplamanın tehlikeli olmasını bildikleri halde kışlık yakacak ihtiyaçlarını bu şekilde karşıladıklarını belirterek, "Dalgalara karşı odun toplamak tehlikeli ama diğer türlü parayla almak zorunda kalıyoruz. Biz de gelen odunları toplayıp kışa hazırlık yapıyoruz hem de denizdeki pisliği toplamış oluyoruz" dedi.