​Bozyazı'da aile hekimlerine 'kronik hastalıkların izlemi' eğitimi

02 Kasım 2018
1 Haber Yorum
Mersin'in Bozyazı ilçesinde, Toplum Sağlığı Merkezi tarafından, aile hekimlerine yönelik, 'kronik hastalıkların izlemi' eğitim semineri verildi.

Mersin'in Bozyazı ilçesinde, Toplum Sağlığı Merkezi tarafından, aile hekimlerine yönelik, 'kronik hastalıkların izlemi' eğitim semineri verildi.
Bozyazı  Anemurium Otel  toplantı salonunda iki etap halinde düzenlenen eğitim seminerinin açılış konuşmasını yapan Bozyazı Toplum Sağlığı Merkezi Başkanı Dr. Ahmet Hakan Acı, aile hekimlerinin koruyucu sağlık hizmetlerindeki önemine vurgu yaptı.
Eğitim çalışmasının hekimlerin kronik hastalıkların izlenmesindeki yenilikler hakkında bilgilendirmeyi amaçladıklarını belirten Dr. Bülent Demir, "Kalp damar hastalığı (KVH), çocukluk yaşlarında başlayıp ilerleyici ve yaygın organ tutumu olan bir hastalıktır ve günümüzde mortalite ve morbiditenin en önemli sebebidir. Kalp ve damar hastalıklarına neden olan risk faktörlerinin yönetimi, bu hastalıklardan korunma ve tedaviler için önem arz etmektedir. Erken başlayan bu sürecin oluşturduğu riskin değerlendirilmesi korunma ve tedavi açısından büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle, çeşitli risk hesaplama sistemleri geliştirilmiştir. Bu sistemler temelde aterosklerotik risk faktörlerinin değerlendirilmesine dayanır" ifadelerini kullandı.
"Kardiyovasküler hastalıklar ölümlerin birinci nedeni"
Kardiyovasküler Hastalıkların (KVH) dünya genelinde ölümlerin birinci nedeni olduğunu kaydeden Demir, "Bulaşıcı hastalıklardan ölümler ve anne çocuk ölümleri, alınan tedbirlerle giderek azalmaktayken, sigara ve alkol kullanımı, yetersiz ve dengesiz beslenme alışkanlığı, obezite, hareketsiz yaşam, yüksek kan basıncı, yüksek kan yağları ve diyabet gibi risk faktörlerinden kaynaklanan KVH, ölüm nedenleri arasında önemini korumaktadır. Yaşam tarzını ilgilendiren bu davranışsal risk faktörleri koroner damar hastalıkları ve beyin damar hastalıklarının yüzde 80'inden sorumlu olduğu bilinmektedir" şeklinde konuştu.
''Tütün ve alkol kullanımı bırakılmalı''
Tütün ve alkol kullanımının bırakılması, diyetteki tuz miktarının azaltılması, düzenli fiziksel aktivite, yeterli ve dengeli beslenme, düzenli sağlık kontrolleri, stresle baş etme yöntemlerini öğrenmenin hastalıkların görülme sıklığını azalttığını ve hipertansiyon, diyabet ile kolesterol yüksekliğinden korunma ve tedavi de kardiyovasküler riski önemli ölçüde azalttığını kaydeden Demir, ‘’Bireylerin sağlıklı yaşam tarzına adapte olabilmeleri ve sürdürebilmeleri için uygun ortamlar yaratan ve tedbirler alan sağlık politikaları da, toplumsal kardiyovasküler riskin azaltılmasında son derece önemlidir. Aile hekimlerimizin halkımızı bilinçlendirmesi,hastalıkların erken teşhisi,tedavisi ve takibi sağlıklı toplum oluşmasında oldukça önemlidir’’ diye konuştu.
Yapılan konuşmaların ardından Dr. Bülent Demir tarafından Bozyazı, Anamur ve Aydıncık ilçelerinde görev yapan aile hekimlerine dönüşümlü olarak iki turlu eğitim seminerine geçildi.

 
 

Yorumlar(1)
  Ahmet:
[03.11.2018 - 19:47]  
Seminer verilmesi çok faydalı bir şey. E spor nedir ile ilgili bilgilerin tamamı https://www.wattpad.com/649297377-e-spor-nedir-nasil-oynanir-e-sport-oyunlari web adresinde.
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
BASIN İLAN KURUMU
Yazarlar Yazarlar
Çok Okunanlar Çok Okunanlar
Son YorumlarSon Yorumlar
Lig FikstürüLig Fikstürü

Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.