Başkan Ballı, ''Balık çiftliklerini sahillerimizde istemiyoruz''

17 Temmuz 2018
1 Haber Yorum
Bozyazı Belediye Başkanı Mehmet Ballı’nın Anamur sahillerine kurulması düşünülen balık çiftlikleri ile ilgili basın toplantısında Anamur Çevre Platformu üyeleriyle, Bozyazılı balıkçılar arasında tartışma yaşandı.

Mersin’in Bozyazı Belediye Başkanı Mehmet Ballı’nın Anamur sahillerine kurulması düşünülen balık çiftlikleri ile ilgili basın toplantısında Anamur Çevre Platformu üyeleriyle, Bozyazılı balıkçılar arasında tartışma yaşandı.
Bozyazı Belediye Meclisi Toplantı Salonunda yapılan basın toplantısına Bozyazı Belediye Başkanı Mehmet Ballı, Bozyazı Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Alaattin Yaşar, Bozyazı Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı İbrahim Bakır, Anamur Çevre Gönüllüleri Platformu üyeleri ve balıkçılar katıldı.
Başkan Ballı, Anamur sahillerine kurulması planlanan balık çiftliklerine karşı olduğunu, balık çiftliklerinin Akdeniz’in kirlenmesine neden olacağını ifade ederek, “Akdeniz’in incisi Mersin’e, son zamanlarda suyunu, havasını, toprağını kirletecek halkın sağlığını ve ekonomisini bozacak kirli sanayi teknolojisi kurulum planları yapılmaktadır. Bu kirli teknolojilerin yanında Mersin sahillerine yapımı planlanan balık çiftlikleri, Akdeniz’in eko sistemini ve halkın sağlığını bozacak turizme zarar verecektir” dedi.
Anamur’da balık çiftliği kurmak isteyen bazı firmaların, çiftliklerin kurulumu için Mersin Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünden verilen ön izin gereği önümüzdeki hafta içerisinde çevresel etki değerlendirme toplantıları yapacaklarını belirten Ballı, “Birden çok balık çiftliği kurulumuna dair, ön izinleri alıp çalışmaya başlayan firmalar bizleri rahatsız etmiştir. Bu çiftlikler ilk bakışta o bölgede yaşayan halka iş imkânı sağlayacak gibi görünse de doğal çevreyi kirletecek ekosistemi ve halkın sağlığını bozacak kirli sanayi teknolojisinden başka bir şey değildir.  Bilinçli turist yada yerli halk balık çiftliklerine yakın yerlerde denize girmeyi tercih etmez. Denizimizi kirletecek, ekosistemi ve insan sağlığını bozacak, yarınlara çocuklarımıza bırakacağımız doğal çevreyi kirletecek olan balık çiftliklerini sahillerimizde istemiyoruz. Denizimizi kirlettirmeyiz. Halkımızı zehirletmeyiz.  Yetkili kurumlardan hukuka aykırı şekilde kabul edilmiş projelerinin iptalini talep ediyoruz” diye konuştu.   
Ballı, “Halkına çevresine karşı sorumlu bir belediye ve belediye başkanı olarak kıyılarımıza tesis edilecek balık çiftliklerine karşıyım. Sahillerimize kurulması planlanan balık çiftliklerine karşı meslek odaları, yerel yönetimler,  sivil toplum örgütleri ve sorumlu olan herkesi kararlı ve demokratik bir mücadeleye davet ediyorum. Bu bölgede yaşayan herkesin kıyılarımıza yapılan bu kirli saldırıya karşı yaşam alanlarını koruma zorunluluğu vardır. Bu bölgede yaşayan herkesi balık çiftliklerine karşı yüksek sesle itiraz yapmaya çağırıyorum” şeklinde konuştu.
‘’SİNİ ÇAYI İÇİNDE TEPKİ GÖSTERİN’’
Başkan Ballı’nın ardından Anamur Çevre Gönüllüleri Platformu adına söz alarak konuşan Süreyya Yılmazçoban Türkhan, Anamur ve  Bozyazı  halkının  balık çiftliklerine yüksek sesle  tepki  göstermesini  beklediklerini, balık çiftliklerine sessiz kalınması halinde 7 adet kurulması düşünülen  balık çiftliği sayısının ilerleyen yıllarda 70'e çıkacağını, bu nedenle karşı olunduğuna dair imza kampanyası başlatacaklarını balıkçıların kampanyaya destek için imza vermelerini beklediklerini  ifade etti.
Bozyazı Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı İbrahim Bakır, balık çiftliklerinin sahilden yaklaşık 3  kilometre açığa kurulacağını, çiftliklerin kurulacağı yerde ise  ‘dip’ akıntısının mevcut olduğunu, bu nedenle denizde her hangi bir kirlenmenin olmayacağını, aksine her yönü ile yararlı bir yatırım olduğunu bu nedenle bu işten geçimini sağlayan ve bu konun uzmanı olan balıkçılar olarak imza vermeyeceklerini ve balık çiftliklerinin kurulmasına karşı olmadıklarını, çevrecilerin toplumu yanlış bilgilendirdiklerini söyledi.
Anamur Çevre Gönüllüleri Platformu üyelerinden bazıları  Başkan Bakır’ın bu konuşmasına karşılık, “Desenize sizler satılmışsınız” diyerek laf atması üzerine, Bakır ve balıkçılar, “Bizler satılık değiliz. Asıl sizler bu çiftliklerin kurulmaması için kaç para aldınız” diyerek tepki gösterip, “Madem çevrecisiniz, neden Bozyazı’nın içinde akan Sini Çayının kirletilmesine karşı tepki göstermiyorsunuz? Sini Çayında balıklar ölüyor, çay yosun bağladı, teknelerimizin altı midyeden geçilmiyor? Gelin buna karşıda bir kampanya başlatın. Gelin sizleri çaya götürelim gözlerinizle görün” dediler.
Bozyazı Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Alaattin Yaşar’da balıkçılara destek vererek, balık çiftliklerinin kurulmasına karşı olmadığını, balıkçıların söylediklerine katıldığını esas çevreci olarak Sini Çayı’nın durumunun kamuoyu gündemine taşınmasını istedi. Çevreciler ise gündemlerinde balık çiftliği konusunun olduğunu, Sini Çayı ile ilgili bir şey söyleyemeyeceklerini belirttiler. Bozyazı Belediye Başkanı Mehmet Ballı, tartışmanın uzaması ve başka boyutlara geçmesi üzerine duruma el koyarak basın toplantısının sona erdiğini söyleyerek, toplantıyı sonlandırdı. Belediye Meclisi Toplantı salonunu terk eden balıkçılar ve çevreciler kısa süreliğine de olsa belediye bahçesinde tartışarak dağıldılar.


 

Yorumlar(1)
  M.Tanrıkulu:
[19.07.2018 - 20:25]  
Bir bu eksiğimiz kalmıştı. Kurulsun da tam olsun bence. Zaten Bozyazı kanalizasyon arıtması canımıza okudu. Deterjan köpükleri arasında yüzüyoruz. Hatta zaman zaman kaka parçaları bile görülüyor. Her site arıtmasını yapar, toprağa deşarj ederdi. Sözde kentsel arıtma yapıldı diye sevinmiştik.
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
BASIN İLAN KURUMU
Yazarlar Yazarlar
Çok Okunanlar Çok Okunanlar
Son YorumlarSon Yorumlar
Lig FikstürüLig Fikstürü

Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.