Askere Gidecek Oğluna Kına Gecesi Düzenledi

22 Mayıs 2017
1 Haber Yorum
Bozyazı’nın sevilen esnaflarından Star Erkek Kuaförü işletmecisi Mustafa Baş, 97/2 tertip askere gidecek oğlu Muharrem Baş, için kına gecesi düzenledi.

Mersin’in Bozyazı ilçesinde, asker uğurlama ve kına gecesi geleneği devam ediyor.
Bozyazı’nın sevilen esnaflarından Star Erkek Kuaförü işletmecisi Mustafa Baş, 97/2 tertip askere gidecek oğlu Muharrem Baş, için kına gecesi düzenledi. Kaledibi Mahallesi’nde bulunan evlerinin önünde düzenlenen eğlenceli kına gecesine yoğun katılım oldu. Geceye katılanlar gönüllerince eğlenirken, askere gidecek gence annesi Havva Baş, kına yakarken duygusal anlar yaşandı.
Askere gidecek gencin babası Mustafa Baş, oğlunun askere gidecek olmasından dolayı büyük bir mutluluk yaşadığını ve gururlu olduğunu belirterek, “Bu gün benim için çok önemli ve anlamlı. Oğlumuzu yetiştirdik ve askere yollayacağız. Askerlik vatan borcu olup, örf ve adetlerimize göre kutsal bir görevdir. Bizim töremizde üç şey için kına yakılır. Düğünde, kurbanda ve askere gidecek gence. Yakılan kına vatana kurban olsun diyedir” dedi.
Askere gidecek ve halen askerliğini yapmakta olanlara hayırlı teskereler dileğinde bulunan Baş, “Bu yoldan hepimiz geçtik. Bütün çocuklarımızın yolu açık olsun. Vatan sağ olsun. Allahın izniyle, hayırlısıyla gidip gelirler” diye konuştu.
Gecede en duygulu anlar ise kına yakılması sırasında yaşandı. Kına merasimi sırasında duygulanan anne Havva Baş,  "Çocuklarımızı bugünler için, vatanımızı milletimizi korumaları için yetiştirdik. Allah bütün askerlerimizin yardımcısı olsun. Sağlıcakla gidip, gelmek bütün askerlerimize nasip olsun” ifadelerini kullandı.
Kınanın ardından canlı müzik eşliğinde geceye katılanlar gönüllerince eğlenirken, askere gidecek olan Muharrem Baş’ın arkadaşları ise giydikleri yöresel kadın kıyafeti ile ‘Şalvarlı Gelin’ müziği eşliğinde oynayarak davetlilerden büyük alkış aldı.


Yorumlar(1)
  Muhammet DENİZ:
[29.05.2017 - 16:02]  
Allah kavuştursun. Bingöl'den Askerimize, onu yetiştiren arkadaşım Mustafaya ve herkese selam.
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
BASIN İLAN KURUMU
Yazarlar Yazarlar
Çok Okunanlar Çok Okunanlar
Son YorumlarSon Yorumlar
Lig FikstürüLig Fikstürü

Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.