​Vali Pehlivan : “Hedefimiz yılsonuna kadar 30 bin istihdam”

31 Temmuz 2022
0 Haber Yorum
‘İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu Toplantısı’ Vali Ali Hamza Pehlivan başkanlığında yapıldı. Valilik toplantı salonunda gerçekleştirilen toplantıya, il müdürleri, oda, birlik ve OSB’lerin temsilcileri, sivil toplum kuruluş temsilcileri ve akademisyenler katıldı.

İŞKUR tarafından bilgilendirme sunumunun yapılmasının ardından toplantıda, Mersin’de 2002 yılında gerçekleştirilen istihdam, piyasanın ihtiyaçları doğrultusunda iş gücü arzı ve işgücü talebinin karşılanması durumu, mesleki eğitim ile hedeflenen istihdam rakamları ve ilgili diğer konularda değerlendirme ve bilgi alışverişinde bulunuldu ve muhtelif kararlar alındı.
İLK 6 AYDA 19 BİN 914 KİŞİ İŞE YERLEŞTİRİLDİ
Toplantının hayırlara vesile olmasını temenni eden Vali Ali Hamza Pehlivan; “Mersin İlimize istihdam rakamları her geçen gün yukarılara doğru çıkıyor. ‘İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu’muz bu bağlamda süreci takip ve koordinasyon açısından önemli görev ve sorumluluklar üstlenmiş durumda. İlimizde, bu yılın ilk 6 ayında İŞKUR aracılığıyla 19 bin 914 vatandaşımız özel sektörde işe yerleştirildi. Hedefimiz, yılsonuna kadar bu rakamı 30 binin üstüne çıkartmak. İstihdam sahasındaki çalışmaları daha da etkinleştirmek için İŞKUR başta olmak üzere ilgili resmi veya özel kurum ve kuruluşların iştirak ve katkısıyla iş arayanlar, işçi arayanlar ve iş kurmak isteyenler için bir yönlendirme yapmak üzere rehber oluşturulacak, bilgilendirme çalışmalarının kapsamı genişletilecek” dedi.
“HEDEFLERİN ÜZERİNE ÇIKMALIYIZ”
Devletin, istihdam eğitimleri ile özellikle mesleki eğitim merkezlerinde genç istihdamı destekleme projeleri ile teşviklerle, uygulamalı girişimcilik sertifikalı kursları gibi projelerle istihdamın artışına yönelik olarak sürekli yeni adımlar attığına dikkat çeken Vali Pehlivan, “Bize düşen bu teşvikleri, programları vatandaşlarımızla buluşturmaktır. Toplantılarımızda konuşuyoruz, görüşüyoruz, kararlar alıyoruz. Bunlar elbette çok önemlidir. Hem istihdam sağlama hem eğitim programlarıyla ilgili hem de işyeri ziyaretleri ile bilgilendirme faaliyetleri, mesleki eğitim kursları ile ilgili hedeflerimizin muhakkak üstüne çıkmalıyız. Başarılı neticeler elde etmek için sahayla temasımızı da hiçbir zaman kesmemeliyiz, kesmeyeceğiz” diye konuştu.
İŞKUR tarafından bilgilendirme sunumunun yapılmasının ardından toplantıda, ilimizde 2002 yılında gerçekleştirilen istihdam, piyasanın ihtiyaçları doğrultusunda iş gücü arzı ve işgücü talebinin karşılanması durumu, mesleki eğitim ile hedeflenen istihdam rakamları ve ilgili diğer konularda değerlendirme ve bilgi alışverişinde bulunuldu, muhtelif kararlar alındı.

 

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
BASIN İLAN KURUMU
Yazarlar Yazarlar
Çok Okunanlar Çok Okunanlar
Son YorumlarSon Yorumlar
Lig FikstürüLig Fikstürü

Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.