Serasını yerden elektrik ile ısıtmaya karar verdi

14 Kasım 2013
1 Haber Yorum
Mersin’in Bozyazı ilçesinde Emrah Yüksel isimli vatandaş bir ilki deneyerek serasını yerden elektrik ile ısıtmaya karar verdi.

Mersin’in Bozyazı ilçesinde Emrah Yüksel isimli vatandaş bir ilki deneyerek serasını yerden elektrik ile ısıtmaya karar verdi.
Bozyazı ilçesi Tekeli beldesinde seracılık yaparak geçimini sağlayan Emrah Yüksel, uzun süreden beri düşünüp gerçekleştiremediği seranın elektrik ile ısıtılması projesini  gerçekleştirerek  2 dönümlük serasını  deneme amaçlı  yerden elektrik ile ısıtmaya başladı.
Çiftçilerin yeterli ısıtılmış seradan elde edilecek tonaj ve kalite farkından dolayı daha fazla kazanç elde edebileceklerini tahmin edemedikleri için ısıtmaya yatırım yapmadıklarını ifade eden Emrah Yüksel, “Bu konuda uzun süreden beri araştırma yapmaktayım. Sonunda elektrik ile ısıtılmasına karar verdim. Elektrikçi arkadaşlarla görüştüm, ilk önce gelip bir keşif yaptılar. Keşif sonrası montaj işlemine başladık. Verimi iki katına çıkaracağıma inanıyorum” dedi.
Yüksel, Türkiye’de seracılık sektöründe yeterli ısıtma yapılamadığını, çiftçinin ısıtmanın gerekliliğini tam olarak kavrayamadığını,  dolayısıyla çiftçinin klasik ısıtma sistemiyle seralarını ısıttığını bunun kalite ve tonaj  kaybına neden olduğunu söyledi. Yüksel, “Üreticimiz gün boyu odun kırmayı ve gece boyunca sobalara odun taşımayı, sabaha kadar uykusuz kalmayı kendisine kader olarak görmüş buna rağmen odun sobası ile sera içini sabit ısıda tutamamış, 5 derecenin üzerine çıkamadıklarından dolayı tonaj ve kaliteyi yakalayamamış, başkada hiçbir çözüm yolu olmadığını düşünmüştür” diye konuştu.
“Bitki köklerinin ve sebzelerin yeterli gelişmeyi gösterebilmesi için nasıl ki toprağa, suya, gübreye, güneşe, çapalamaya ihtiyacı varsa ayni şekilde ısıya da ihtiyaçları vardır”  diyen Emrah Yüksel, “Örtü altı bitkisel üretim  ile amaçlanan genel olarak; üretilen bitkilere asgari 15 C civarında sıcaklık sağlayarak  sezon dışı  bolca mahsul üretmek ve bu ürünleri  de değer  fiyattan satarak karlı bir üretim yapmaktır. Kışın bu sıcaklığı sağlayabilmek için öncelikle  kapalı bir ortam sağlanması gerekmektedir. Bitkilerin fotosentez yapmak amacı ile güneş ışığına ihtiyaç duymaları sebebiyle bu kapalı ortam ışık  geçirmek  zorundadır. Bu sebeple temel olarak seralar, genelde metal iskeletin üzerine şeffaf cam veya plastik malzeme kaplanması ile tesis edilir. Sera ısıtmada Türkiye’de ilk defa kök ısıtma sistemini gerçekleştirdik. Sistemde klasik  ısıtma yerine bitki ekim  sıralarının 30-40 cm  altına izolasyon yapılarak, elektrikli  ısıtıcı  kablolar yerleştirilip, bitkinin ihtiyacı olan minimum ısı bitkinin altından verilmekte, böylece kömür , odun,  fuoil gibi klasik  ısıtma tekniklerine göre % 70 varan tasarruf sağlanmaktadır.  Bu sistem yurt  dışında  özellikle İsrail, Hollanda, Fransa ve Japonya’da  yıllardır başarı ile denenmiş etkinliği kanıtlanmış bir teknik olup, özellikle Avrupa da yıllardır kullanılan yerden elektrikle ısıtma  tekniğinin sera versiyonudur” açıklamasında bulundu.

Yorumlar(1)
  süleyman kıbrıslı:
[30.10.2015 - 22:06]  
bende seracılık yapıorum elektırıklı kablodan verım alabıldınızmı acaba bende dusunuorum ve nerden bulabılırım 0533 844 40 42 BILGI VERIRSENIZ SEVINIRM TESEKURLER.
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
BASIN İLAN KURUMU
Yazarlar Yazarlar
Lig FikstürüLig Fikstürü

Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.