​Akkuyu Nükleer A.Ş., TSM Enerji ile anlaştı

30 Temmuz 2022
0 Haber Yorum
Mersin’in Gülnar ilçesinde yapımı süren Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) Projesi’nde TSM Enerji İnşaat Sanayi Limited Şirketi ile sözleşme imzalandı.

Mersin’in Gülnar ilçesinde yapımı süren Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) Projesi’nde TSM Enerji İnşaat Sanayi Limited Şirketi ile sözleşme imzalandığını, mevcut alt anlaşmalar kapsamı içinde devam eden tüm işlerin TSM’ye devredileceğini açıkladı.
Şirketten yapılan bilgilendirmede, Türkiye’nin ilk nükleer güç santrali Akkuyu NGS sahasındaki çalışmaların dört güç ünitesinin tümünde hızla devam ettiği altı çizildi. Projede bulunan diğer şirketlerin de bu inşaat çalışmalarına özgü yeterliliklere sahip olması gerektiği belirtildi.
Dört ünitede çalışmalar devam etmekte
Önümüzdeki zamanda 1’inci ünitede türbin binası teçhizatının kurulumu ve devreye alınması için çalışmalar yapılacağı ifade edilen bilgilendirmede, 2, 3 ve 4’üncü ünitelerdeki inşaat ve kurulum operasyonlarında kalitenin sağlanması ve işlerin taahhüt edilen tarihlere uygun gerçekleştirilebilmesi için yoğun bir tempo ile çalışılacağı vurgulandı.
Açıklamada, projede bulunan şirketlerin de bu inşaat çalışmalarına özgü yeterliliklere sahip olması gerektiği kaydedilerek, proje yönetimi aracılığıyla Akkuyu NGS Projesi’nde çalışmalarını tamamlayan IC İçtaş İnşaat Sanayi ve Ticaret AŞ ile yapılan anlaşmanın feshedildiği anımsatıldı.
Anlaşmada işin devamlılığı sağlanacak
Akkuyu Nükleer A.Ş. tarafından yapılan açıklamaya göre, anlaşma yapılan şirketin sorumluluk alanlarının altının çizildiği açıklama şöyle:
“Akkuyu Nükleer aracılığıyla Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına göre kurulmuş, Türkiye’de tüzel kişiliği olan TSM Enerji İnşaat Sanayi Limited Şirketi (TSM) ile anlaşma imzalanmıştır. Mevcut alt anlaşmalar kapsamı içinde devam eden tüm işler, Ekim 2019’dan bu yana NGS inşaat projesinde bulunan ve yüksek teknoloji projelerini hayata geçirme deneyimine sahip olan TSM’ye devredilecektir. TSM ile projede bulunan mevcut alt yüklenici şirketler ile içinde, eski ana yüklenici- ortak girişim TITAN2- IC İçtaş İnşaat Anonim Şirketi ile alt yükleniciler içinde akdedilenlere benzer yeni anlaşmalar yapılacaktır. Bu anlaşmalarla şantiyede işin devamlılığının ve değerinin sağlanmasının bunun yanında Akkuyu NGS için taahhüt edilen inşaat tarihlerine uyulması, işçilerin çalışma koşulları yönünden haklarının muhafaza edilmesi ve tüm taşeronların çalışanlarına maaşlarının zamanında ödenmesi de sağlanacaktır.”
İÇTAŞ A.Ş’DEN AÇIKLAMA
Akkuyu Nükleer AŞ’nin "Akkuyu NGS projesinde çalışmalarını tamamlayan IC İçtaş İnşaat Sanayi ve Ticaret AŞ ile sözleşmenin feshedildiği" yönündeki basın açıklamasına cevap veren IC İştaş AŞ şirketlerinin projede doğrudan taraf olduğu bir sözleşmenin bulunmadığını kaydetti. Açıklamada, Akkuyu NGS'nin kurulumuna ilişkin Rusya ile 15 Temmuz 2010'da imzalanan hükümetler arası anlaşma kapsamında IC İçtaş AŞ ve Rosatom ortaklı Titan-2 şirketinin T2-IC Ortak Girişim Şirketinde yüzde 50 yüzde 50 oranında eşit hisseye sahip olduğu, proje işvereni Akkuyu Nükleer AŞ ile de 22 Temmuz 2019 tarihinde Mühendislik, Tedarik ve İnşaat Sözleşmesi imzalandığı ifade edildi. Akkuyu Nükleer AŞ'nin salı günü T2-IC Ortak Girişim Şirketine "haksız ve hukuksuz bir fesih girişiminde" bulunduğu belirtilen açıklamada, proje kapsamındaki tüm işlerin derhal durdurulması talimatı verildiği bildirildi.  Açıklamada, şunlar kaydedildi: "Projeye ortak girişim ortağı olarak katılımımızdan bugüne kadar şirketimizin tüm yönetsel, teknik ve finansal kapasitesini bu projeye adamış ve proje ilerlemesinde tüm tarafların takdir ettiği ciddi bir performans seviyesini yakalamış bulunmaktayız. Nitekim henüz geçen hafta gerçekleştirilen 4. Güç Ünitesi temel atma töreninde tüm üst yetkililer tarafından bu durum kamuoyu önünde övgüyle ifade edilmiştir. Projede 25 bin Türk personelin istihdamı sağlanmış, yönetim kadrolarının Türk mühendislerinden oluşturulması sağlanmış, ilgili alt yüklenicilerin, tedarikçilerin ve Türk sanayisinin projeye katılımında büyük bir çaba sarf edilmiştir. Akkuyu Nükleer AŞ, Cumhuriyet tarihinin tek kalemdeki en büyük yatırım sözleşmesini feshetme girişimiyle projedeki Türk paydaşlığını ortadan kaldırma sonucunu oluşturmakta ve Proje genel yüklenicisi olarak tamamen Rus menşeili başka bir şirketi tayin etme yönünde adımlar atmaktadır. Söz konusu fesih girişimindeki esas amacın, projenin yönetimindeki Türk şirketlerinin varlığını azaltmak ve taşeron seviyesine indirgemek olduğu açıktır.” Tamamlandığında Türkiye'nin elektrik talebinin yüzde 10'unu karşılayacak Akkuyu NGS Projesi yapım sözleşmesinin durdurulmasının ve tahliye süreçlerine başlanmasının projeyi olumsuz etkileyeceği ve kararın uygulanması durumunda telafisi imkansız zararlara yol açılacağı uyarısında bulunulan açıklamada, "Gelinen noktada, tüm önceliğimizin projeye kendisini adamış binlerce çalışanımızın haklarının ve iş sağlığı güvenliklerinin korunması olduğunu, konuyla ilgili gelişmelerin bizzat takipçisi olduğumuzu ve tüm yasal haklarımızın en üst düzeyde kullanılacağını kamuoyuna saygıyla duyururuz" denildi.

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
BASIN İLAN KURUMU
Yazarlar Yazarlar
Çok Okunanlar Çok Okunanlar
Son YorumlarSon Yorumlar
Lig FikstürüLig Fikstürü

Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.