BOZYAZI’DA KIŞ ORTASINDA DENİZ KEYFİ

01 Ocak 2023
0 Haber Yorum
Mersin'in Bozyazı ilçesinde doğasever çevreci grup, 2023 yılının ilk gününde denize girerek mavi suların keyfini çıkardı.

Kuruldukları 2015 yılından beri her sene yeni yılın ilk günü denize girme etkinliği düzenleyen ve bu yıl Bozyazı sahilinde 9.'sunu gerçekleştiren çevreci Turkuaz Grup üyeleri, geçen sene 'kuraklık ve su tasarrufu' olarak belirledikleri etkinliklerinin temasını, bu yıl çevre kirliliğinin önlenmesi, kaynakların verimli kullanılması ve atıkların en aza indirilmesi maksadıyla “Sıfır atık” olarak belirledi.
Etkinlikle ilgili bilgi veren Bozyazı Turkuaz Grup Lideri Dr. Bahadır Karakoç, Aydıncık, Bozyazı, Anamur, Gazipaşa gibi Taşeli’nde yer alan bölgede 365 gün denize girilebileceğini göstermek istediklerini söyledi. Bölgede turizmin sadece yaz ile sınırlı olmadığını, deniz kıyısında yer alan bölgede yüzme gibi bir sporu yaygınlaştırmayı, böylelikle lisanslı sporcular ve şampiyonlar çıkarmayı amaçladıklarını kaydeden Karakoç, “1 Ocak’ta Bozyazı’da Denize Girmek Etkinliği, çok şükür her sene artan tempo ve ilgi ile, şenlik havasında birlik ve beraberlik içerisinde, çeşitli sosyal mesajlar da vererek bugüne kadar geldi ve artık gelenekselleşti. Bu yıl 9. defa, herkesin de katılabileceği, toplu bir şenlik havasında gerçekleştiriyoruz. Bu etkinlikle başta belirlediğimiz amacımıza ulaştık, artık bu etkinlik geleneksel hale geldi, inşallah sonraki senelerde daha da coşkuyla gerçekleşir diye ümit ediyorum” dedi.
Her etkinlikte bir tema belirlediklerini, bugüne kadar bölge turizmi, muz üretimi ve sorunları, çilek yetiştiriciliği, Covid19 pandemisi sebebiyle 'maske, mesafe ve hijyen' ve geçen sene ise dünyayı ve bölgeyi tehdit eden 'kuraklık ve su tasarrufu' temasını işlediklerini hatırlatan Karakoç, bu seneki temanın ise, çevre kirliliğinin önlenmesi, kaynakların verimli kullanılması, atıkların en aza indirilmesi maksadıyla “Sıfır atık” teması olarak belirlediklerini kaydetti. Karakoç, “Cumhurbaşkanımızın saygıdeğer eşleri himayesinde, ülkemizde başlatılan, israfın önlenmesini, kaynakların daha verimli kullanılmasını, atık oluşum sebeplerinin gözden geçirilerek atık oluşumunun engellenmesi veya minimize edilmesi, atığın oluşması durumunda ise kaynağında ayrı toplanması ve geri kazanımının sağlanmasını kapsayan atık yönetim felsefesi olarak tanımlanan sıfır atık hedefini, çevreci bir grup olarak biz de destekliyoruz” diye konuştu.
Sıfır atık projesinin, toplumun her kesimine yaygınlaşması için gayret göstereceklerini vurgulayan Karakoç, "Şimdi hep beraber Akdeniz’in serin kollarına giriyoruz. Herkese sağlıklı, mutlu, huzurlu, hayırlı, gönüllerinize göre bir yeni yıl diliyor, katkı ve destekleri için buraya gelen herkese çok teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.
Yapılan konuşmanın ardından denize giren grup üyeleri, Akdeniz’in soğuk sularında kulaç attılar. Denize giremeyen grup üyeleri ise yerel sanatçıların çaldığı müzik eşliğinde oynayarak, bol bol fotoğraf çekti. Etkinliğin sonunda ise grup üyeleri tarafından sahil temizliği yapıldı. Büyükşehir Belediyesi katılımcılara sıcak çorba, Bozyazı  Belediyesi ise çeşitli ikramlarda  bulundu.Turkuaz Grup lideri Dr. Bahadır Karakoç, etkinliğe katılım sağlayan, emeği geçenlere ve katkı sunanlara ayrıca teşekkür ettiğini ifade etti. 

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
BASIN İLAN KURUMU
Yazarlar Yazarlar
Çok Okunanlar Çok Okunanlar
Lig FikstürüLig Fikstürü

Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.