​Atatürk, Bozyazı'da düzenlenen törenle anıldı

10 Kasım 2022
0 Haber Yorum
Cumhuriyet'in Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikalinin 84’üncü yıl dönümünde Bozyazı ilçesinde de düzenlenen törenle anıldı.

Mersin'in Bozyazı ilçesi 15 Temmuz Demokrasi ve Cumhuriyet Meydanı'nda gerçekleştirilen tören, Kaymakam Tuncay Topsakaloğlu ve Belediye Başkanı Mustafa Çetinkaya ile diğer protokol üyelerinin Atatürk Anıtı'na çelenk sunumuyla başladı. Ardından, saat 09.05'te sirenler eşliğinde 2 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. İstiklal Marşı'nın okunması ile Türk Bayrağı göndere çekildikten sonra yarıya indirildi.
Buradaki törenin ardından meydanda bulunanlar Bozyazı Müftülük Konferans Salonu'na geçti. Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan Bozyazı Ortaokulu Müdürü Mehmet Sak, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurucusu Mustafa Kemal’in, aramızdan ayrılışının 84. yılında, 10 Kasımların, Mustafa Kemal’in 57 yıllık hayatını, mücadelesini, milletimize kazandırdıkları ve kazandırmak istediklerini doğru anlama bakımından öneminin büyük olduğunu söyledi.  Sak, “Mustafa Kemal, 20. yüzyılın başlarında bilim ve teknolojinin önemini tespit etmiştir. Kurtuluşun ekonomik bağımsızlıktan, ülkenin her bakımdan kalkındırılıp güçlendirilmesinden geçtiğini belirtmiş, batı uygarlığının biliminden, teknolojisinden yararlanarak, bunları özümseyerek çağdaş uygarlık düzeyine çıkıp, bu düzeyi de aşmayı milletinin önüne amaç olarak koymuştur. Gerçekten de 1920 ile 1938 yılları arasında sağlanan gelişme ve değişmeler, hem milletin birbiriyle kucaklaşması, hem de çağ ile yarışmak düşüncesiyle temellendirilmiştir. Uygulanması da milletin çağdaşlaşmaya katılması ve ona katkıda bulunması şeklinde olmuştur” dedi.
Mustafa Kemal’in, Türk milletini büyük bir atılıma hazırladığı ve yönlendirdiği yüzyılda Avrupa ve Asya’nın pek çok ülkesinde, totaliter rejimler veya diktatörlüklerin bulunduğunu ifade eden Sak, “Aynı çağda yaşayan, gerek kendi milletleri, gerekse dünya için endişe ve korku kaynağı olan liderler, bugün ya unutulmuş ya da kötü miraslarıyla anılır olmuştur. Mustafa Kemal ise, sevgi ve saygı uyandırarak, Türk milletini, çağ ile tanıştırmaya gayret edip varlığını teminat altına almaya yöneltmiştir. “Muasır medeniyet seviyesinin üzerine çıkmak” hedefi ise çağın akışına yön verme düşüncesinin bir göstergesidir. Yalnız 10 Kasımlarda değil, her daim, Mustafa Kemal’in mücadele azmi, bizlere yüklediği sorumluluklar ve gösterdiği hedefler tekrar tekrar konuşulmalıdır. Ülkemizin en zor anında bile düşünüp ortaya koyduğu milli hedef ve stratejilerin hatırlanması, bu tür çabaların anlam ve değerinin çok iyi bilinmesi, Mustafa Kemal’in ebedi istirahatgâhında huzur içinde yatması bakımından da önemlidir” diye konuştu.
Törende daha sonra Bozyazı Ortaokulu öğrencileri tarafından şiirlerin okunmasının ardından 'Atatürk Oratoryosu' ve türkü ile marşlar seslendirildi. 'Atatürk'ü Anma Haftası' dolayısıyla düzenlenen yarışmalarda dereceye giren minik öğrencilere Kaymakam Topsakaloğlu ve protokol üyeleri tarafından ödüllerinin verilmesinin ardından tören sona erdi.


Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
BASIN İLAN KURUMU
Yazarlar Yazarlar
Çok Okunanlar Çok Okunanlar
Lig FikstürüLig Fikstürü

Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.