​Anamur Belediyesi Kompost Gübre Üretim Tesisi Kuruyor

01 Kasım 2022
0 Haber Yorum
Anamur Belediyesi çevre kirliliğinin en aza indirilmesi ve atıkların geri dönüştürülerek yeniden kullanılması amacıyla çevreye duyarlı projelerinden birisini daha hayata geçiriyor.

Daha önce Sıfır Atık Projesi kapsamında Sıfır Atık Belgesi almaya hak kazanan Anamur Belediyesi, ilçede yoğun olarak bulunan muz atıkları başta olmak üzere bitkisel atıkları kompost gübreye dönüştürecek bir tesis kurmaya hazırlanıyor.
Bugün gerçekleştirilen meclis toplantısında yap–işlet-devret modeli ile bir tesis kurulması amacıyla belediye encümenine yetki verilmesini talep eden Belediye Başkanı Hidayet Kılınç belediye meclisine konu ile ilgili bilgi verdi. Tesisin uzun vadede hem çevresel hemde ekonomik açıdan Anamur’a büyük katkılar sağlayacağını belirten Başkan Kılınç: “Kompost gübre üretim tesisini Karadere mahallemizde belediyemize ait arazi üzerinde yap-işlet-devret modeli ile hayata geçirilmesini planlıyoruz. Bu iş için ihaleye çıkacağız. İhaleyi kazanan firma mülkiyeti belediyemize ait olan bu arazide üretim tesisini kuracak ve üretime başlayacak. Belirli bir dönem sonunda da işlettiği tesisi belediyemize devredecek. Burada kurulacak tesis sayesinde başta muz atıkları olmak üzere bütün bitkisel atıkları işleyerek gübre haline dönüştüreceğiz. Hem çevre kirliliğinin önüne geçmiş olacağız hemde atıkları geri dönüştürerek ülke ekonomisine katkıda bulunmuş olacağız” dedi.

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
BASIN İLAN KURUMU
Yazarlar Yazarlar
Lig FikstürüLig Fikstürü

Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.