​ANTSO, Anamur Muz’unun sorunlarına çözüm arıyor

01 Aralık 2022
0 Haber Yorum
Anamur Ticaret ve Sanayi dası öncülüğünde sürdürülen Anamur Muz’unun, muz üreticilerinin ve muz’un geleceği konuları, sorunları ve çözüm önerileri toplantılarının üçüncüsü yapıldı.

Anamur Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Tuna, Meclis Başkanı Orhun Yıldız ve yönetim kurulu üyelerinin gündeme getirdiği Anamur Muz’un geleceği ve sorunlarının çözülmesi ile ilgili gündem çerçevesinde yapılan toplantılara, Ziraat Odası, MUZ-BİR, Hal Komisyoncuları Derneği ile muz üreticileri katılıyor.
Anamur Muz’unun sorunları konulu yapılan 3. toplantıda konuşan Anamur-Bozyazı Ziraat odası Başkanı Ahmet Şeref Gümüş, “ Yıllardır havza çalışmalarının yapılması konusunda görüş bildiriyoruz. Anamur Muz’unun sorunları giderek büyüyor, fiyat artırışları yapılsa bile Muz’un sorunları kesinlikle çözülemiyor. Sorunların çözümü konusunda kesinlikle bir lobi oluşturulmalı ve başta Ankara’ya gidilerek ilgili Bakanlıklar ve konuya hakim yöneticilerle istişarelerde bulunmalıyız. Raporlar hazırlayarak bizzat konuyu Ankara’da masaya yatırmalıyız. Bu konuda aramızda heyetler kurmalıyız ve her kuruluştan temsilcilerden oluşan Lobi faaliyetlerini hemen ve zaman geçmeden başlatmalıyız” dedi.
Anamur MUZ-BİR adına görüşlerini açıklayan eski yönetim kurulu üyesi ve muz üreticisi Ali Solak ise konuşmasında, “Çok sayıda toplantılar yapılıyor. Muz’un geleceği ve MUZ-BİR’in yeniden ayağa kalkması için çözümler arıyoruz. Ancak muz üreticileri bir araya hiç gelemiyoruz, Bizim talebimiz tüm üreticilerin bir araya gelmesi, konuyu masaya yatırarak çözüm yollarını aramamız gerekiyor. Maalesef Anamur Muz’un başkenti ibaresi giderek yok olmaya başlıyor, acele etmemiz gerekmektedir. Özellikle coğrafi işaretleme konusunda heyetler kurulmalı ve üzerinde çalışmalar yapılmalıdır. Muz üreticilerinin geleceği MUZ-BİR’in yeniden güçlenmesinden geçmesidir” ifadelerine yer verdi.
Anamur Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Orhun Yıldız’da yaptığı konuşmada, “Bu konuda oda olarak çalışmalar yapıyoruz. Muz üreticilerinin görüşlerini ve önerilerini alıyoruz. Paydaşları bir araya getiriyoruz. MUZ-BİR’in güçlenmesi gerektiğine inanıyoruz ve oda olarak üzerimize düşen tüm mesuliyetin bilincindeyiz ve sürdürdüğümüz bu toplantıların amacı budur. Karşılıklı önerileri bir araya getirip hazırlayacağımız raporlarla bazı adımları atmayı hedefliyoruz” şeklinde konuştu.
Muz üreticileri tarafından birlik ve beraberlik çerçevesinde ortak adımlar atılıncaya kadar çalışmalara ara vermeyeceklerini ifade eden Anamur Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Tuna, “Konu sürekli gündemimizde olacak. Lobi faaliyetini önemsiyoruz, Ankara’ya giderek çeşitli toplantılar yapmayı planlıyoruz. Ankara’da Tarım ve Turizm Bakanlıklarını ziyaret ederek ilgili yöneticilerle istişarelerde bulunacağımızı buradan belirtmek istiyorum. Lobi konusunda ilk adımları atarak en kısa zamanda güçlü bir heyet kuracağız. Özellikle zincir marketlerinde satışa sunulan yerli Muz’un fahiş fiyatlarla tüketicilere sunulması karşısında bir şeyler yapmalıyız. Birbirimizi suçlayarak bir yere varamayız” diye konuştu.

 
 

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
BASIN İLAN KURUMU
Yazarlar Yazarlar
Çok Okunanlar Çok Okunanlar
Lig FikstürüLig Fikstürü

Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.